  • 01J3002JP
01J3002JP
advertisement
Manufacturer No:
01J3002JP
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-01J3002JP
Package:
Datasheet:
01J3002JP
Purchasing and Inquiry
01J3002JP Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. For NTC thermistors, 70°C is the maximum operating temperature. In order to ensure reliability, NTC thermistors should operate at 0°C as low as possible. To ensure that NTC thermistors work properly, their 2 pins must be connected.
01J3002JP Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
30kOhm Resistance
5% Tolerance
01J3002JP Applications
There are a lot of Vishay 01J3002JP NTC Thermistors applications.
  • Automotive electronics
  • LCD compensation
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Electronic Thermometers
  • Air-conditioning systems
  • Compensation of pressure sensors
  • CD players
  • Heating systems
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
Step5Bar-code shipping tag
01J3002JP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 01J3002JP.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    30kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C