  • 0208.750DRT1P
0208.750DRT1P
advertisement
Manufacturer No:
0208.750DRT1P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0208.750DRT1P
Package:
2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Datasheet:
0208.750DRT1P
Description:
0208.750DRT1P datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0208.750DRT1P
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    2AG, 5mm x 15mm (Axial)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    208
  • Size / Dimension
    0.185Diax0.570L 4.70mmx14.48mm
  • Termination
    Clip
  • Resistance
    152mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    750mA
  • Current Rating
    750mA
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    1.05
  • DC Cold Resistance
    0.152Ohms
  • Length
    14.478mm