  • 0251.750NAT1L
0251.750NAT1L
advertisement
Manufacturer No:
0251.750NAT1L
HK JDW NO:
461-0251.750NAT1L
Datasheet:
0251.750NAT1L
Description:
FUSE PICO FAST 750MA 125V AXL
Step5Bar-code shipping tag
0251.750NAT1L
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Axial
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.280L 2.80mmx7.11mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    175mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    750mA
  • Reference Standard
    CSA; QPL; TUV; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, cURus, TUV
  • Body Length or Diameter
    2.8mm
  • Physical Dimension
    2.8mm x 7.11mm
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 300A DC
  • Melting I2t
    0.153
  • DC Cold Resistance
    0.175Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Body Height
    7.11mm