  • 028501.6HXRP
028501.6HXRP
advertisement
Manufacturer No:
028501.6HXRP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-028501.6HXRP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
028501.6HXRP
Description:
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
028501.6HXRP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    285
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    70.6mOhm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1.6A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    PSE
  • Body Length or Diameter
    5.2mm
  • Physical Dimension
    5.2mm x 20mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Melting I2t
    7.168
  • DC Cold Resistance
    0.0706Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    7 J
  • Body Height
    20mm