  • 03560006Z
03560006Z
advertisement
Manufacturer No:
03560006Z
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-03560006Z
Package:
Datasheet:
03560006Z
Description:
FUSE BLOCK CART 250V 15A CHASSIS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
03560006Z
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 03560006Z.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2005
  • Series
    356
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    250V
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    15A
  • Current Rating
    15A
  • Contact Finish
    Nickel
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Voltage
    600V
  • Number of Circuits
    6
  • Number of Poles
    6
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Fuse Size
    1/4Dia x 1 1/4L 6.35mmx32mm