  • 04025C271KAT2A
04025C271KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
04025C271KAT2A
HK JDW NO:
66-04025C271KAT2A
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
04025C271KAT2A
Purchasing and Inquiry
04025C271KAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.An insulating material separates two electrical conductors or systems of conductors by alternating-current resistance, and this capacitor has a resistance of 100GOhm.
04025C271KAT2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
04025C271KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 04025C271KAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
04025C271KAT2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.56mm