  • 0402HM-110EJTS
0402HM-110EJTS
advertisement
Manufacturer No:
0402HM-110EJTS
HK JDW NO:
216-0402HM-110EJTS
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
0402HM-110EJTS
Description:
Quantity:
In Stock : 9280
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0402HM-110EJTS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0402HM
  • Size / Dimension
    0.045Lx0.028W 1.15mmx0.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    500mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    11nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    140mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    5.5GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    0.5A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 250MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm