  • 0402YJ9R1CBWTR
0402YJ9R1CBWTR
advertisement
Manufacturer No:
0402YJ9R1CBWTR
HK JDW NO:
66-0402YJ9R1CBWTR
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
CAP THIN FILM 9.1PF 16V 0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0402YJ9R1CBWTR
    Select All
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2007
  • Series
    Accu-P®
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    no
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Additional Feature
    CAPACITANCE TOLERANCE IS 0.25 PICO FARAD
  • HTS Code
  • Capacitance
    9.1pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7/13 INCH
  • Depth
    550μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.55mm