  • 0402ZJ100GBSTR
0402ZJ100GBSTR
advertisement
Manufacturer No:
0402ZJ100GBSTR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-0402ZJ100GBSTR
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
CAP THIN FILM 10PF 10V 0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0402ZJ100GBSTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Accu-P®
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7/13 INCH
  • Depth
    550μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.55mm