  • 0466.200NRHF
0466.200NRHF
advertisement
Manufacturer No:
0466.200NRHF
HK JDW NO:
461-0466.200NRHF
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
0466.200NRHF
Description:
Fuse Chip Very Fast Acting 0.2A 125V SMD Solder Pad 1206 T/R
Step5Bar-code shipping tag
0466.200NRHF
    Select All
  • Power Dissipation
    50.9mW
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    1.16Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Height
    584.2μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~90°C
  • Series
    SlimLine™ 466
  • Size / Dimension
    0.125Lx0.060W x 0.023 H 3.18mmx1.52mmx0.58mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Resistance
    1.16Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Depth
    1.52mm
  • Current Rating
    200mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    3.18mm
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Current
    200mA