  • 0603-3N9K
0603-3N9K
advertisement
Manufacturer No:
0603-3N9K
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-0603-3N9K
Package:
Nonstandard
Datasheet:
0603-3N9K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0603-3N9K
    Select All
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    22 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    22
  • Inductance Frequency - Test
    250MHz
  • Rated Current-Max
    0.7A
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    603
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.071Lx0.045W 1.80mmx1.14mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    700mA
  • Inductance
    3.9nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    80mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz