  • 0603AF-241XJRU
0603AF-241XJRU
advertisement
Manufacturer No:
0603AF-241XJRU
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-0603AF-241XJRU
Package:
0603
Datasheet:
0603AF-241XJRU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0603AF-241XJRU
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    850mA
  • Inductance
    240 nH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • Max DC Current
    850mA
  • Frequency - Self Resonant
    900MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    15
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    120mOhm
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Inductance-Nom (L)
    0.24 µH
  • Height
    910μm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.12mm