  • 0603CS-8N2EGTS
0603CS-8N2EGTS
advertisement
Manufacturer No:
0603CS-8N2EGTS
HK JDW NO:
216-0603CS-8N2EGTS
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
0603CS-8N2EGTS
Step5Bar-code shipping tag
0603CS-8N2EGTS
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0603CS
  • Size / Dimension
    0.071Lx0.046W 1.80mmx1.16mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    700mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Inductance
    8.2nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    110mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    4.8GHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    38 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    38
  • Inductance Frequency - Test
    250MHz
  • Rated Current-Max
    0.7A
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm