  • 0603HC-5N6EKTS
0603HC-5N6EKTS
advertisement
Manufacturer No:
0603HC-5N6EKTS
HK JDW NO:
216-0603HC-5N6EKTS
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
0603HC-5N6EKTS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0603HC-5N6EKTS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0603HC
  • Size / Dimension
    0.071Lx0.043W 1.80mmx1.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    900mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    5.6nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    45mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    10GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    38 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    38
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    0.9A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 250MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm