  • 0603N560J500LT
0603N560J500LT
advertisement
Manufacturer No:
0603N560J500LT
Manufacturer:
Walsin Technology
HK JDW NO:
883-0603N560J500LT
Package:
0603
Datasheet:
Description:
56pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0603
Step5Bar-code shipping tag
0603N560J500LT
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    PRECISION
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm