  • 0603X225K100CT
0603X225K100CT
advertisement
Manufacturer No:
0603X225K100CT
Manufacturer:
Walsin Technology
HK JDW NO:
883-0603X225K100CT
Description:
2.2μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 15148
Step5Bar-code shipping tag
0603X225K100CT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm