  • 067202.5DRT4
067202.5DRT4
advertisement
Manufacturer No:
067202.5DRT4
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-067202.5DRT4
Package:
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Datasheet:
067202.5DRT4
Description:
067202.5DRT4 datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
067202.5DRT4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    672
  • Size / Dimension
    0.154Diax0.433L 3.90mmx11.00mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    34.2mOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2.5A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    3.9mm x 11mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    3.73
  • DC Cold Resistance
    0.0342Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    3 J
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Diameter
    3.9mm
  • Body Height
    11mm