  • 0679H3500-05
0679H3500-05
advertisement
Manufacturer No:
0679H3500-05
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
HK JDW NO:
106-0679H3500-05
Package:
2-SMD, Square End Block
Datasheet:
Description:
0679H3500-05 datasheet pdf and Fuses product details from Bel Fuse Inc. stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 16842
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
0679H3500-05
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Square End Block
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0679H
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.100W x 0.110 H 6.10mmx2.54mmx2.79mm
  • JESD-609 Code
    e4
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating (Amps)
    3.5A
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Approval Agency
    cURus
  • Body Length or Diameter
    6.1mm
  • Body Breadth
    2.54 mm
  • Physical Dimension
    6.1mm x 2.54mm x 2.54mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 150A DC
  • Rated Current
    3.5A
  • Melting I2t
    2.2
  • DC Cold Resistance
    0.022Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Fuse Size
    2410
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Body Height
    2.54mm