  • 08020SA-24L-EA-00
08020SA-24L-EA-00
advertisement
Manufacturer No:
08020SA-24L-EA-00
HK JDW NO:
567-08020SA-24L-EA-00
Package:
Datasheet:
08020SA-24L-EA-00
Description:
FAN 24VDC 80X20MM 2WR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
08020SA-24L-EA-00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Weight
    0.176lb 79.83g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2013
  • Series
    08020SA
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.070A
  • Max Power Dissipation
    1.68W
  • Current Rating
    70mA
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    3300 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    36.0 CFM (1.01m3/min)
  • Noise
    34.0 dB
  • Voltage Range
    9V~27.6VDC
  • Static Pressure
    0.140 in H2O (34.9 Pa)