  • 08055F103K4T2A
08055F103K4T2A
advertisement
Manufacturer No:
08055F103K4T2A
HK JDW NO:
66-08055F103K4T2A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08055F103K4T2A
Purchasing and Inquiry
08055F103K4T2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
08055F103K4T2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
08055F103K4T2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 08055F103K4T2A applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
08055F103K4T2A
    Select All
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    940μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm
  • Thickness
    939.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Voltage - Rated AC
    50V