  • 0805J0160334KXT
0805J0160334KXT
advertisement
Manufacturer No:
0805J0160334KXT
HK JDW NO:
419-0805J0160334KXT
Datasheet:
0805J0160334KXT
Description:
0.33μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805J0160334KXT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R 2R1
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm