  • 0811-040-X7R0-102K
0811-040-X7R0-102K
advertisement
Manufacturer No:
0811-040-X7R0-102K
HK JDW NO:
221-0811-040-X7R0-102K
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
Description:
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.551Dia 14.00mm Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
0811-040-X7R0-102K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.551Dia 14.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000pF
  • Lead Pitch
    9.525mm
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.375 9.52mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Thickness
    3.048mm