  • 0838-040-X5U0-102M
0838-040-X5U0-102M
advertisement
Manufacturer No:
0838-040-X5U0-102M
HK JDW NO:
221-0838-040-X5U0-102M
Package:
Radial, Disc
Description:
1000pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X5U 0.280Dia 7.11mm -55°C~85°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
0838-040-X5U0-102M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.280Dia 7.11mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    X5U
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    1000pF
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Dielectric
    X5U
  • Lead Spacing
    0.250 6.35mm