  • 0874.300MRET1P
0874.300MRET1P
advertisement
Manufacturer No:
0874.300MRET1P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0874.300MRET1P
Package:
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Datasheet:
0874.300MRET1P
Description:
0874.300MRET1P datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0874.300MRET1P
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    580mOhm
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300mA
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    cULus
  • Body Length or Diameter
    3.6mm
  • Physical Dimension
    3.6mm x 10mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.039
  • DC Cold Resistance
    0.58Ohm
  • Circuit Protection Type
    Electric Fuse
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Body Height
    10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    874
  • Size / Dimension
    0.142Diax0.394L 3.60mmx10.00mm