  • 0JTD125.XXID
0JTD125.XXID
advertisement
Manufacturer No:
0JTD125.XXID
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0JTD125.XXID
Package:
Cylindrical, Alarm Indicator, Blade Terminal
Datasheet:
0JTD125.XXID
Description:
FUSE CRTRDGE 125A 600VAC/500VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0JTD125.XXID
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®, POWR-PRO® JTD_ID
  • Size / Dimension
    1.500Diax3.000L 38.10mmx76.20mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Transformer Protection
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Current Rating (Amps)
    125A
  • Current Rating
    125A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Class Code
    J
  • Fuse Current
    125A
  • Length
    76.2mm