  • 1.5KE170CA-E3/51
1.5KE170CA-E3/51
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE170CA-E3/51
HK JDW NO:
884-1.5KE170CA-E3/51
Datasheet:
1.5KE170CA-E3/51
Description:
Quantity:
In Stock : 1653
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE170CA-E3/51
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    145V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    5nA
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    234V
  • Clamping Voltage
    234V
  • Peak Pulse Current
    6.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    145V
  • Max Surge Current
    6.4A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    162V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    162V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ