  • 1.5KE220A-B
1.5KE220A-B
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE220A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-1.5KE220A-B
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE220A-B
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE220A-B
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    209V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4.6A
  • Clamping Voltage
    328V
  • Peak Pulse Current
    4.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    185V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    220V