  • 1.5KE250C-E3/54
1.5KE250C-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE250C-E3/54
HK JDW NO:
884-1.5KE250C-E3/54
Datasheet:
1.5KE250C-E3/54
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE250C-E3/54
    Select All
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    225V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Max Breakdown Voltage
    275V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    1.5KE
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Operating Supply Voltage
    202V
  • Polarity
    Bidirectional, Unidirectional
  • Power Dissipation
    1.5MW
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    225V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    360V
  • Clamping Voltage
    360V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    202V
  • Reverse Standoff Voltage
    202V
  • Max Surge Current
    4.2A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW