  • 1.5KE56HE3/54
1.5KE56HE3/54
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE56HE3/54
HK JDW NO:
884-1.5KE56HE3/54
Datasheet:
1.5KE56HE3/54
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE56HE3/54
    Select All
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Supplier Device Package
    1.5KE
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Operating Supply Voltage
    45.4V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    50.4V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    18.6A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    80.5V
  • Clamping Voltage
    80.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    45.4V
  • Peak Pulse Current
    18.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    45.4V
  • Max Surge Current
    18.6A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    50.4V