  • 1.5SMC24CA
1.5SMC24CA
advertisement
Manufacturer No:
1.5SMC24CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-1.5SMC24CA
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1.5SMC24CA
Description:
Quantity:
In Stock : 113860
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
1.5SMC24CA
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1.5SMC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    20.5V
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    33.2V
  • Clamping Voltage
    33.2V
  • Peak Pulse Current
    45.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    20.5V
  • Max Surge Current
    45.8A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    22.8V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    22.8V
  • Max Breakdown Voltage
    25.2V
  • Height
    2.62mm
  • Length
    8.13mm
  • Width
    6.22mm