  • 1.5SMC47CAHE3/9AT
1.5SMC47CAHE3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
1.5SMC47CAHE3/9AT
HK JDW NO:
884-1.5SMC47CAHE3/9AT
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1.5SMC47CAHE3/9AT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1.5SMC47CAHE3/9AT
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    40.2V
  • Number of Channels
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    64.8V
  • Clamping Voltage
    64.8V
  • Peak Pulse Current
    23.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    40.2V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    44.7V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ