  • 1.5KE16AG
1.5KE16AG
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE16AG
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1.5KE16AG
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
1.5KE16AG
Description:
TVS DIODE 13.6V 22.5V AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE16AG
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1.5KE16AG.
  • Package / Case
    DO-201AD, Axial
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Mosorb™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Base Part Number
    1.5KE
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    67A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    22.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    13.6V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    15.2V