  • 1.5KE250A-TP
1.5KE250A-TP
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE250A-TP
HK JDW NO:
543-1.5KE250A-TP
Package:
DO-201AE, Axial
Datasheet:
1.5KE250A-TP
Description:
TVS DIODE 214V 344V DO201AE
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE250A-TP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    DO-201AE, Axial
  • Surface Mount
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    CMOS COMPATIBLE, UL RECOGNIZED
    WIRE
  • Base Part Number
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    237V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    344V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    214V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    250V
  • Clamping Voltage-Max
    344V