  • 1.5KE82ARL4G
1.5KE82ARL4G
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE82ARL4G
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1.5KE82ARL4G
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
1.5KE82ARL4G
Description:
TVS DIODE 70.1V 113V AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE82ARL4G
  • Package / Case
    DO-201AD, Axial
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Mosorb™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    TIN
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY, LOW IMPEDANCE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1.5KE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    77.9V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    13.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    113V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    70.1V