  • 1.5SMC16CA
1.5SMC16CA
advertisement
Manufacturer No:
1.5SMC16CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-1.5SMC16CA
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1.5SMC16CA
Description:
TVS DIODE 13.6V 22.5V DO214AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1.5SMC16CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    15.2V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    67.6A
  • Clamping Voltage
    22.5V
  • Peak Pulse Current
    67.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    13.6V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Bidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ