  • 1.5SMC82A
1.5SMC82A
advertisement
Manufacturer No:
1.5SMC82A
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1.5SMC82A
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1.5SMC82A
Description:
TVS DIODE 70.1V 113V DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
1.5SMC82A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1.5SMC82A.
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1.5SMC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    82V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    77.9V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    13.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    113V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    70.1V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    82V