  • 10055295-10000TLF
10055295-10000TLF
advertisement
Manufacturer No:
10055295-10000TLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10055295-10000TLF
Package:
Datasheet:
10055295-10000TLF
Description:
Female Black 0.039 1.00mm Copper Alloy 2 Rows Tray Press-Fit Gold 140 Positions Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Step5Bar-code shipping tag
10055295-10000TLF
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Nylon
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Feature
    Board Guide, Locking Ramp
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Cantilever
  • Number of Positions
    140
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Contact Type
    Cantilever
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    1.1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Number of Contacts
    140
  • Housing Color
    Black
  • Card Type
    PCI Express™
  • Read Out
    Dual
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Number of Positions/Bay/Row
    11; 38; 32
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Card Thickness
    0.062 1.57mm
  • Board Thickness
    2.36mm