  • 10072264-10017LF
10072264-10017LF
advertisement
Manufacturer No:
10072264-10017LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10072264-10017LF
Package:
Datasheet:
Description:
Conn DDR Socket SKT 240 POS 2mm Press Fit ST Thru-Hole Tray
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
10072264-10017LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Latches
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Number of Positions
    240
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    2mm
  • Total Number of Contacts
    240
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.6mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1MOhm
  • Connector Style
    DIMM
  • Memory Type
    DDR2 SDRAM
  • Height
    25.7mm
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    3.3mm