  • 1008CS-561XGLC
1008CS-561XGLC
advertisement
Manufacturer No:
1008CS-561XGLC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-1008CS-561XGLC
Package:
1008
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 670
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
1008CS-561XGLC
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    1008
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Published
  • Tolerance
    2%
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Construction
    Rectangular
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    560 nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    415MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    45
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.33Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    0.56 µH
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT: 100 MHZ
  • Height
    2.03mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    2.79mm