  • 1008CS-751XGLC
1008CS-751XGLC
advertisement
Manufacturer No:
1008CS-751XGLC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-1008CS-751XGLC
Package:
1008
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 17543
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1008CS-751XGLC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 16 hours ago)
  • Package / Case
    1008
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Published
  • Tolerance
    2%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    750 nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • Max DC Current
    360mA
  • Frequency - Self Resonant
    360MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    45
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.54Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    0.75 µH
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT: 100 MHZ
  • Height
    2.03mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    2.79mm