  • 1008R-182G
1008R-182G
advertisement
Manufacturer No:
1008R-182G
HK JDW NO:
79-1008R-182G
Step5Bar-code shipping tag
1008R-182G
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Depth
    2.66mm
  • Current Rating
    457mA
  • Inductance
    1.8μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    720mOhm Max
  • Max DC Current
    457mA
  • Frequency - Self Resonant
    76MHz
  • Q @ Freq
    30 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Q Factor
    30
  • Case/Size Code
    1110
  • Height
    2.41mm
  • Height Seated (Max)
    0.085 2.16mm