  • 100R-561H
100R-561H
advertisement
Manufacturer No:
100R-561H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-100R-561H
Package:
Nonstandard, 2 Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
100R-561H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.79mm
  • Construction
    Epoxy Encapsulated
  • Current Rating
    185mA
  • Reference Standard
    MS21367
  • Lead Pitch
    2.41mm
  • Lead Length
    5.33mm
  • Inductance
    560nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    450mOhm Max
  • Max DC Current
    185mA
  • Frequency - Self Resonant
    170MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    40 @ 25MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    40
  • Case/Size Code
    1010
  • Height
    1.65mm
  • Height Seated (Max)
    0.065 1.65mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Package / Case
    Nonstandard, 2 Lead
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    100R
  • Size / Dimension
    0.100Lx0.100W 2.54mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±3%