  • 100SP1T1B1M1QEH
100SP1T1B1M1QEH
advertisement
Manufacturer No:
100SP1T1B1M1QEH
HK JDW NO:
239-100SP1T1B1M1QEH
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Step5Bar-code shipping tag
100SP1T1B1M1QEH
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Actuator Type
    Standard Round
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Contact Current Rating
    5A
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • Actuator Length
    10.41mm