  • 100SXE18MX
100SXE18MX
advertisement
Manufacturer No:
100SXE18MX
HK JDW NO:
590-100SXE18MX
Datasheet:
100SXE18MX
Purchasing and Inquiry
100SXE18MX Overview
2.35A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.A value of 40mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).To enable 117.5mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.A stable operating temperature is -55°C~125°C.
100SXE18MX Features
2.35A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
100SXE18MX Applications
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
100SXE18MX
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OS-CON™, SXE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    18μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    117.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.35A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm