  • 100YXA1000MEFC18X40
100YXA1000MEFC18X40
advertisement
Manufacturer No:
100YXA1000MEFC18X40
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100YXA1000MEFC18X40
Package:
Radial, Can
Description:
YXA 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 985mA 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100YXA1000MEFC18X40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXA
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    985mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    985mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.182A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm