  • 100ZL100MEFCT810X23
100ZL100MEFCT810X23
advertisement
Manufacturer No:
100ZL100MEFCT810X23
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100ZL100MEFCT810X23
Datasheet:
Description:
ZL 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 880mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3309
Step5Bar-code shipping tag
100ZL100MEFCT810X23
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ZL
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    880mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Impedance
    120mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    440mA @ 120Hz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    23mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm