  • 10136353-05111LF
10136353-05111LF
advertisement
Manufacturer No:
10136353-05111LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10136353-05111LF
Package:
Datasheet:
Description:
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount, Right Angle Tape & Reel (TR) Tin Thermoplastic 5 Positions Forked
Quantity:
In Stock : 13572
Step5Bar-code shipping tag
10136353-05111LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Minitek® 1.50mm
  • Feature
    Pick and Place Cap, Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    5
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Contact Type
    Forked
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Insulation Height
    0.250 6.35mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.059 1.50mm