  • 101C702U050AA2BS
101C702U050AA2BS
advertisement
Manufacturer No:
101C702U050AA2BS
HK JDW NO:
192-101C702U050AA2BS
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
101C702U050AA2BS
Description:
101C 7mF Capacitor 75% Bulk Chassis, Stud Mount 2808mA 1.375Dia 34.93mm 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
101C702U050AA2BS
    Select All
  • Capacitance
    7mF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Leakage Current
    0.88741mA
  • Ripple Current
    2808mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • ESR
    30.8 mΩ
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.187 55.55mm
  • Length
    54.742mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    101C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    75%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C