  • 102H42W122KQ4
102H42W122KQ4
advertisement
Manufacturer No:
102H42W122KQ4
HK JDW NO:
407-102H42W122KQ4
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1200pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.250Lx0.270W 6.35mmx6.86mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
102H42W122KQ4
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.270W 6.35mmx6.86mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    1200pF
  • Terminal Pitch
    4.32mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.170 4.32mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    2527
  • Lead Style
    Straight
  • Custom Capabilities
    Custom Sizes,Voltages, Values Available
  • Height Seated (Max)
    0.222 5.64mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    6.86mm