  • 103PPB630K
103PPB630K
advertisement
Manufacturer No:
103PPB630K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-103PPB630K
Package:
Radial
Datasheet:
103PPB630K
Description:
ILLINOIS CAPACITOR 103PPB630K CAPACITOR POLYPROPYLENE PP FILM 0.01UF, 630V, 10%, RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
103PPB630K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    PPB
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    0.03 %
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm